Category Archives: Blog

BLW’nin Gıda Listesi ve Pişirme Yöntemi Var Mı?

Bebeklerin ek gıdaya geçiş süreci, seçilen yöntem ne olursa olsun hazırlanan yiyeceklerin mevsimine uygun sebze ve meyvelerden seçilmesi çok önemlidir. Öncelik olarak  sebzeleri sunmak daha faydalı olacaktır çünkü meyveler tatlı olduğu için ilk olarak onların tadının alınması sebzelere karşı seçici olmaya yol açabilir. Bebekler ek gıdaya geçtikleri ilk aylarda genel olarak her şeyi ağızlarına götürme … Continue reading BLW’nin Gıda Listesi ve Pişirme Yöntemi Var Mı?

Read More

BLW’ye Geç Kalanlar Ne Yapabilir?

BLW yöntemi katı gıdaya geçildiği andan itibaren benimsenerek, adım adım ilerlenen bir yöntemdir. Hiç BLW ile tanışmamış bir bebeğin önüne konulan yiyeceği kendi kendine yemesi  hemen beklenmemelidir. Ebeveyn bebeği beslerken kesinlikle zorlamamalı, oyun ve kandırma yöntemi ile bebeğin ağzına yiyecek sokmamalı, onun mutlaka istekli bir şekilde ağzını açmasını beklemelidir. Aynı zamanda bebeğin kendi kendine yemesi … Continue reading BLW’ye Geç Kalanlar Ne Yapabilir?

Read More

BLW Çocuklara Neler Kazandırıyor?

Bebeklerin farkındalıkları, el-göz koordinasyonu ve ince kasların motor becerileri erken gelişir.  Belirli sınırlar içerisinde özgür bırakılan ve yemeğe zorlanmayan bebeklerin gelişimi ve benlik algısı her zaman gözle görülür şekilde yüksektir. Deneme ve yanılmaktan korkmazlar, oynayarak öğrenirler ve genelde yaratıcılıkları yüksek çocuklar olurlar. Henüz 6 aylıkken kendi başına yemek yemeyi öğrenmiş, zorlanmamış, kısıtlanmamış bebeklerin; ileride çocukluk, … Continue reading BLW Çocuklara Neler Kazandırıyor?

Read More

BLW’ye Nasıl Başlanmalı?

İlk etapta çok fazla araç gerece ihtiyaç yoktur. Bebeğin dik oturabileceği ve rahatça önündeki besinlere ulaşabileceği bir mama sandalyesi ve kollu önlükler BLW ile beslenmeye başlamak için yeterlidir. Mama sandalyesinin altına sereceğiniz örtü temizlik işinizi de kolaylaştıracaktır. Blw Mama Tepsisi Seti ile hem bebeğiniz serbest bir şekilde yemeğini yiyebilecek ve faaliyet yapabilecek hem de ortalık … Continue reading BLW’ye Nasıl Başlanmalı?

Read More

BLW’ye ne zaman başlanmalı?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Unicef, T.C. Sağlık Bakanlığı gibi kurum ve kuruluşlar ek yani tamamlayıcı gıdaya başlamak için 6. ay dolumunu eşik olarak verirler. Öncesinde bebeğin ilgisi dış dünyaya açılsa ve ailenin yediği yemeklerle ilgilense bile sindirim sistemi için bu sürenin dolmasını bekleyin derler. Bu sebeple BLW’ye başlangıç için en erken 6. ay sonunu önerildiği … Continue reading BLW’ye ne zaman başlanmalı?

Read More

BLW Nedir? (Baby Led Weaning)

BLW Nedir? BLW (Baby Led Weaning); ek gıdaya geçiş sürecini bebeğin liderliğinde sürdüren yöntemdir. Bu yöntem, bebek altı ayını doldurduğunda ona püre, meyve suyu, bulamaç vb gıdalar vermek yerine bebeğin sizinle aynı yiyecekleri yiyebilmesini hedefler. BLW yöntemiyle ek gıdaya geçen bebeklerde, el,göz koordinasyon gelişimi arttığı gibi yiyeceklerin tadını, kokusunu, dokusunu  öğrenerek duyusal gelişimine de katkı sağlanır. … Continue reading BLW Nedir? (Baby Led Weaning)

Read More